«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»
Օրերս «Փաստը» տեղեկացրել էր, որ «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը հայտ է ներկայացրել՝ մասնակցելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։ Տեղի ունեցած համագումարի ընթացքում հայտարարվել էր, որ միավորումը ստեղծել է իր քաղաքական թևը՝ «Հայկական քվե» կուսակցությունը։ Երեկ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարվեց՝ միավորումը քաղաքական դաշտ է գալիս ժողովրդին, ընտրողներին արմատական, իրական հայակենտրոն այլընտրանք առաջարկելու համար։
Կուսակցության վարչության անդամները ներկայացրեցին իրենց քաղաքական ուժի հիմնական անելիքները։ Մասնավորապես՝ Արցախի վերահայացումը լինելու է քաղաքական ուժի առանցքային տարրերից մեկը։ Ընդգծվեց՝ Արցախը վերադարձնելը լինելու է բազմափուլ գործողություն, որն իրականացնելու համար պետք է ամրապնդել մեր իրավական թեզերը և Արցախի նկատմամբ մեր իրավունքները, ուժային հիմնական կենտրոններում վերակենդանացնել արցախյան օրակարգը, միջազգային տարբեր դատական ատյաններում հայցերի միջոցով Ադրբեջանի համար անելանելի իրավիճակ ստեղծել։
Կուսակցության համար առաջնային խնդիրն է պետության ուժի շարունակական բազմապատկումը, առանց որի անհնար է Հայաստանի գոյությունը։ Իսկ դրա համար պետք է հետևողականորեն զարգացնել բանակը, դրա կազմում ստեղծել ռազմավարական զսպման նոր կարողություններ, դառնալ տեխնիկապես զարգացած և մարտունակ բանակ մեր տարածաշրջանում։ Զուգահեռաբար առաջանցիկ տեմպերով պետք է զարգացնել ռազմարդյունաբերությունը։ Ամուր բանակի թիկունքին պետք է լինի առողջ, արագ զարգացող տնտեսական համակարգը։ Գյուղատնտեսություն, արդյունաբերություն, գիտություն, էներգետիկ անկախություն, տարածքային համաչափ զարգացում, սրանք այն ոլորտներից են, որոնք լինելու են «Հայկական քվեի» ուշադրության կենտրոնում։
Քաղաքական ուժը կարևորում է հանրային համերաշխությունը։ Ընդգծվեց՝ տնտեսությունը զարգացնելու համար պետք է հենվել հասարակության աջակցության և համերաշխության վրա։ Նույն համատեքստում անվերապահ երաշխավորելու են Եկեղեցու և բոլոր կրոնական կառույցների անկախությունը պետությունից, հավատացյալների իրավունքները, թույլ չի տրվելու, որպեսզի պետությունը խառնվի Եկեղեցու գործերին։
«Հայկական քվեի» ուշադրության կենտրոնում են լինելու գիտությունն ու կրթությունը։ Հինգ տարվա ընթացքում կեռապատկվեն գիտությանը տրվող պետական հատկացումները։ Պետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող մասնագիտությունների գծով ուսումնական հաստատություններում կավելանան անվճար տեղերը։ 5000 պետպատվեր ամեն տարի և հնարավոր կլինի ժամանակի ընթացքում պետական բուհերում անվճար դարձնել կրթությունը։ Գյուղական համայնքներում դպրոցները կմիավորվեն բացառիկ դեպքերում, իսկ հանրակրթությունն էլ կդառնա 11-ամյա և աշակերտները կազատվեն կրկնուսույցների մոտ հաճախելու անհրաժեշտությունից։ Առաջիկա երկու տարում թոշակները կբարձրանան 50 տոկոսով, զուգահեռ ամեն տարի տեղի կունենա թոշակների ինդեքսավորման գործընթաց։ Կարգ ու կանոն կգործի քաղաքաշինության ոլորտում, յուրաքանչյուր թաղամասում կլինեն այգիներ, սպորտային հրապարակներ, զրուցարաններ։
«Հայկական քվեն» հանձնառու է այլ ուժերի հետ ձևավորել նախընտրական դաշինք, միասին գնալ ընտրությունների, որպեսզի ոչ միայն կարողանա իշխանափոխություն իրականացնել, այլ ձևավորել նոր ազգային իշխանություն, որը երկիրը դուրս կբերի ճգնաժամից։ Միևնույն ժամանակ նրանք բացառում են գործող վարչախմբի, նրա արբանյակների և նախորդ իշխանությունները ներկայացնող քաղաքական ուժերի հետ դաշինքը։
Հարց է հնչում ձայների փոշիացման հետ կապված մտահոգությունների մասին։ «ՀայաՔվե» շարժման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը նշում է, որ ցանկանում են հասնել ընդդիմադիր դաշտի միավորման, որպեսզի խուսափեն ձայների փոշիացումից։ Քաղաքական ուժը գտնում է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ 2021 թվականին տեղի ունեցածը կրկնվի, երբ քաղաքացիների 20 տոկոս ձայները ընտրական օրենսդրության առանձնահատկությունների և բազմաթիվ ուժերի մասնակցության պատճառով ոչ միայն փոշիացվեցին, այլ դրանց երկու երրորդը անցավ գործող վարչախմբին, և նրանք անցած հինգ տարվա ընթացքում բացարձակ իշխանազավթում իրականացրեցին։ Ուստի, ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին։
Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Աշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ» Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԸնտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ» Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» Բաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալ«Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ» Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ» Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջՀայաստանը դառնում է Կովկասի առաջին թեկնածուն` «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան 2028» կոչման համարԸնտրական շրջանի բացումից երկու օր անց․ Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինՌԴ-ն հույս ունի, որ Իրանի շուրջ բանակցությունները չեն ավարտվի ռազմական արկածախնդրությամբ. ԶախարովաiPhone 18 Pro-ն և Pro Max-ը կունենան միայն eSIM44-ամյա Ջեսիկա Ալբան ամուսնալուծվելուց հետո հանդիպում է 33-ամյա ընկերոջ՝ Դենի Ռամիրեսի հետԵրևանում մոռացել են հայկական երկաթուղում կատարված ռուսական ներդրումների մասին. ԶախարովաԻրանի դեմ նոր պшտերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Մոուրինյուն մեկնաբանել է Մադրիդի «Ռեալի» դեմ խաղում տեղի ունեցած սկանդալը Վլադիմիր Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմ Արտադրական գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանը զուգահեռ տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորը ձեռք բերեց հենց ԶՊՄԿ-նՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանIDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԱյսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան Պայքար«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով«Բացառում ենք գործող վարչախմբի, նրա արբանյակների, նախորդ իշխանությունները ներկայացնող ուժերի հետ դաշինքները». Ավետիք ՉալաբյանԵթե ճամփաբաժանը ճիշտ անցնենք՝ դրան կհաջորդի հազարամյակներ. Ավետիք ՉալաբյանԱվետիք Չալաբյանը ներկայացրել է նոր քաղաքական ուժի՝ «Հայկական քվե»-ի առաջնահերթությունները